Avon Unspoken- Kwiaty z szyprowym brzmieniem

ilustracja
Avon przeniósł się w stronę zielonych szyprów kwiatowych, jak wiele innych domów w latach 70., zaczynając na poważnie od zapachu Charisma. Następnie w 1971 roku przeszedł przez Moonwind, w 1974 przez Emprise, a następnie rok później Unspoken. W połowie dekady szyprowe perfumy dla kobiet stały się brutalnie ostrymi potworami z bergamotki i mchu dębowego, usianymi białymi kwiatami, a czasem skórą. Musiały konkurować z przesadnymi piżmowymi bombami i mydlanymi ziołowymi fougerami tamtych czasów, więc one też w rezultacie stały się nieumyślnie męskie. Nikt w tamtym czasie tak naprawdę nie postrzegał ich jako takich, ale po kilku dziesięcioleciach spojrzenie wstecz na większość zachowanych przykładów przyniesie gorzkie, zielone, asertywne wyniki, które są teraz bardziej unisex niż cokolwiek innego. Zwłaszcza w świetle tego, co faktycznie uchodzi za celowy unisex w XXI wieku. Unspoken biegnie tym samym torem, co Chanel Cristalle, ale jest jeszcze bardziej ekstremalnym i niemal psychotycznie suchym. Kompozycja używa podobnych jasnych cytrusów białych kwiatów, ale ma grubsze dno z mchu dębowego, pudrową nutę kadzidła, bardziej wytrawne tony owocowe i niewielką nutę skóry. Jeśli Cristalle rzuca zimne, nieczułe spojrzenie, to Unspoken ma oczy pełne morderczych zamiarów. Coś tak sztywnego, wykonanego przy takim budżecie, nieumyślnie sprawia, że wydaje się jeszcze bardziej ekstremalne. Jest tam większa separacja nut i mniej składników do zmieszania któregokolwiek z odsłoniętych szwów, więc spodziewaj się, że przetestuje nawet zagorzałych miłośników szypru.

Otwarcie Unspoken jest zawadiackie i nieco zaskakujące, z bergamotką, galbanum, aldehydami i hiacyntem ciągnącymi koci pazur po twarzy. Przypomina mi się trochę Estee Super-Cologne i Revlon Moon Drops przez surową agresję, ale ostatecznie miękną, podczas gdy Avon nie. Ekstremalnie wysuszone nuty brzoskwini i malin pulsują, ale nie są rejestrowane jako owocowe, gdy są suche, a zamiast tego po prostu urozmaicają ogólną cierpkość. Jaśmin, róża, ylang-ylang i mydlana nuta irysa grają w przeciąganie liny w środku, z jaśminem zapewniającym trochę zmysłowości. Irys sprawia, że jest to właściwe, a róża/ylang- ylang po prostu utknęły w środku. I tak wszystko szarzeje w mech dębowy, cedr i kadzidło, z drzewem sandałowym i piżmem tylko nieznacznie zaokrąglającymi krawędzie, pozwalając na pojawienie się delikatnej skórzanej nuty ducha w późnym okresie użytkowania. Unspoken jest z pewnością cieplejszy niż Chanel Cristalle i bije po nosie szorstkimi krawędziami, zanim uspokoi się po ponad 8 godzinach noszenia. To wszystko jest pozbawione humoru i całkowicie biznesowe, więc niezależnie od płci, Unspoken jest zdecydowanie zapachem biurowym. Powiedziałbym, że jest również rzadkim pojazdem całorocznym w swojej klasie, ponieważ jego ciepło daje siłę zimy, a sucha przeszywająca natura przecina wilgotne, gorące powietrze jak oszczep. Niezależnie od tego, kiedy założysz tę kompozycję, ludzie to zauważą, a Ty zyskasz najróżniejsze spojrzenia, w większości niepokojące lub zaniepokojone. Och, co za zabawa!

Heteronormatywni faceci nie będą tak naprawdę kopać hiacynta na początku, ale jeśli to przeżyją, czeka nas nasycona sterydami wersja starego, pudrowego wiktoriańskiego stylu kwiatowego z aurą zakładów fryzjerskich. Zatem fani Caswell Massey Jockey Club lub Penhaligon’s Hammam Bouquet mogą dokopać się do Unspoken. Kobiety, które kochają tę erę perfum, postrzegają Unspoken jako bezduszne, nieczułe przeciwieństwo słonecznego charakteru Charlie Revlon i mogą znaleźć przychylność w tych perfumach, gdy pragną, aby ich obecność była odczuwalna, ale chcą być pozostawione w spokoju, jak np. kolorowe plamy na jadowitej żabie. Cristalle ma klasę i jest lepiej wykonane (to znaczy daj spokój, to ostatnie dzieło Henri Roberta). Ja jednak jestem pod lekkim wrażeniem, jak Avon był w stanie wyprodukować coś konkurencyjnego w tak krótkim czasie, ponieważ zwykle są 5 lat za nowoczesnym minimum, chyba że stworzą szczęśliwy przypadek, taki jak Cotillion lub Occur, czy z zeszłego roku Timeless, który faktycznie zapowiada ruch w branży. Unspoken to kolejna ultra woda kolońska, która nigdy nie przetrwała lat 70., ale też nigdy się nie przyjęła, więc poszukiwanie ciekawskich nie powinno być trudne. Mam jednak pewną uwagę, że Avon w zasadzie zerwał projekt butelki Estee Lauder Alliage Sport Spray z opakowaniem Unspoken. Niestety, jeśli szukasz całkowicie bezlitosnego akordu szyprowego, ten mały tani cud może być Twoim numerem 1.