Ciekawostki o perfumach

perfumy
Dla każdego, kto chce zrobić świetne pierwsze wrażenie, perfumy są nieodłączną częścią stroju dnia. W rzeczywistości jest tak prosty i łatwy w użyciu, że każdy może go po prostu założyć bez namysłu.

Ale jak wiele innych rzeczy, butelka perfum to coś więcej niż na pierwszy rzut oka. Czujesz się dzisiaj trochę ciekawy? Jeśli chcesz urozmaicić swój dzień kilkoma ciekawostkami informacyjnymi, oto 10 ciekawostek o perfumach dla Ciebie!

Ciekawostka nr 1:
Pierwszym chemikiem na świecie, który został zarejestrowany, jest osoba o imieniu Tapputi. Według odkrytej i przetłumaczonej tabliczki klinowej Tapputi był producentem perfum. Ta sama tabliczka datowana jest na II tysiąclecie p.n.e. w Mezopotamii, na tym samym obszarze, który obejmuje dzisiejszą Syrię, Turcję, Iran, Irak i Kuwejt. Praktyka tworzenia perfum w końcu rozprzestrzeniła się na pobliskie obszary, a następnie na resztę świata, jaką znamy dzisiaj.

Ciekawostka nr 2:
Najwcześniejsze perfumy były oparte na kadzidłach. Nazwa „perfumy” w rzeczywistości pochodzi od łacińskiego wyrażenia „per fumum” oznaczającego „przez dym”. Perfumy i ich stosowanie miały wówczas najczęściej postać palących się kadzideł lub aromatycznych ziół.

Ciekawostka nr 3:
Egipcjanie wynaleźli szkło, aw końcu flakony na perfumy. W rzeczywistości byli pierwszymi w historii, którzy w pełni włączyli perfumy do swojej kultury. Produkcja flakonów na perfumy była jednym z najczęstszych zastosowań szkła.

Ciekawostka nr 4:
Twój zmysł węchu jest znacznie silniejszy w ciepłe dni. Dlatego noszenie mocnych zapachów w miesiącach letnich jest złym pomysłem. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele zabawnych, lekkich zapachów, które do tego czasu będą Ci odpowiadać.

Ciekawostka nr 5:
Kobiety na ogół mają lepszy węch niż mężczyźni. Badania wykazały, że kobiety mają silniejszą percepcję, jeśli chodzi o wychwytywanie zapachów. To jest prawdopodobnie powód, dla którego twoja mama wyrzuciłaby karton mleka, zanim twój tata zorientuje się, że mleko już się zepsuło.

Zabawny fakt nr 6:
Technologia może teraz odtworzyć zapach prawie wszystkiego pod słońcem! Ta technologia nazywa się „przestrzenią nad głową”. Opracowane w latach 80-tych naukowcy mogli używać czujników do wykrywania, analizowania i perfekcyjnego kopiowania zapachu wybranych przez siebie osób.

Ciekawostka nr 7:
Każdy ma swoją unikalną gamę zapachów. Podobnie jak odciski palców, żadne dwie osoby nie mogą wyczuć dokładnie tego samego zapachu z powodu naszych indywidualnych „ślepych punktów zapachowych”. Co oznacza, że ​​jeśli ty i twój przyjaciel wchodzicie do pokoju, który dla ciebie pachnie jak stokrotki, ale dla twojego przyjaciela pachnie jak płatki owsiane, jest to całkiem normalne.

Ciekawostka nr 8:
Chociaż istnieje wiele różnych zapachów, istnieje tylko siedem podstawowych zapachów. Naukowcy sklasyfikowali te zapachy jako: eteryczne (jak zapach płynu z pralni chemicznej), piżmowe, cierpkie, kwiatowe, miętowe, gnijące (śmierdzący lub nieprzyjemny zapach) i kamforowe (jak zapach naftaliny).

Ciekawostka nr 9:
Jeśli spryskasz włosy perfumami, ich zapach utrzyma się znacznie dłużej. Podczas gdy punkty tętna są dość popularnymi obszarami, w których nakłada się perfumy, spryskanie nimi włosów sprawi, że zapach będzie znacznie dłuższy ze względu na olejek wytwarzany przez włosy. Zapach w naturalny sposób przylgnie do tych olejków, ale uważaj, aby nie spryskać zbyt mocno, ponieważ alkohol w twoich perfumach może również wysuszyć włosy.

Ciekawostka nr 10:
Dwa najczęstsze zapachy kwiatowe w perfumerii to róża i jaśmin. W rzeczywistości trudno byłoby znaleźć jakąkolwiek markę perfum, która nie wykorzystuje tych dwóch zapachów w swojej palecie zapachowej.

To wszystko dla tych pachnących małych zabawnych faktów. Mam nadzieję, że czytanie o tych kawałkach wiedzy sprawiało wam taką samą przyjemność, jak ja uwielbiałem je kopać. Tylko pamiętaj: o ile dobry zapach może dodać urody każdej stylizacji, o tyle odrobina wiedzy (o Twoim zapachu) jest bardzo ważna!