Mancera Cedrat Boise- Wytrawny drzewny aromat

Christian Dior Sauvage
Społeczność perfumiarzy online na forach, YouTubie i w mediach społecznościowych czyni dużo hałasu, na temat tego, jak to Mancera Cedrat Boise jest wielkim zabójcą Creed Aventus, zrobionym po to, aby postawić dom na swoim miejscu za znacznie mniej. To absurd i słusznie spowodowało, że wielu pochlebców Creed natychmiast ogłosiło go wrogiem/uzurpatorem (co jest trochę teatralne), podczas gdy inni, którzy zgadzają się z tą deklaracją, myślą, że zasłużyli na odrobinę hipsterskiej reputacji colognoisseur dzięki postawieniu Mancery nad Creedem. Kiedy wszystkie głupie licealne dramaty zostaną wyjaśnione i zostaniemy z Cedrat Boise, zauważymy, że tak naprawdę mamy zapach wydany przez perfumiarza, który żyje we własnym małym świecie (prawdopodobnie z powodu wąchania zbyt dużej ilości syntetycznego oudu).
Sauvage od Christian Dior

Jest rzeczywiście konkurentem dla tej samej grupy demograficznej prawie przez przypadek, ale w rzeczywistości pachnie bardziej jak wyższej jakości i bardziej naturalny poprzednik Christian Dior Sauvage. Innym rażącym aspektem, o którym faceci wydają się zapominać, jest to, że Cedrat Boise nie tworzy zapachu zależnego od płci, a zatem jest prawie uniseksowy, ale nie jest tak nazywany. Ludzie z kobiecą chemią również powinni go wypróbować, aby zobaczyć, jakie rezultaty można osiągnąć, nosząc tę kompozycję. Zgadzam się, że podobnie jak wiele wyznań unisex, Cedrat Boise odwołuje się głównie do męskich gustów. Oczywiście nie przez projekt domu, ponieważ cytrusowo-drzewny, jak z grubsza tłumaczy się jego nazwę, może odnosić się do wielu kobiecych perfum. Zatem to wytrawny, drzewny zapach z soczystym, ostrym owocowym ponczem cytrusowym na wierzchu i kilkoma kluczowymi syntetycznymi składnikami, które go kształtują. I właśnie w tym miejscu uzyskuję najwięcej podobieństw między nim a designerską bombą znaną jako Sauvage Christian Dior.
kompozycja Christian Dior Sauvage
Mancera Cedrat Boise otwiera się krótkim przypływem wytrawnej bergamotki, po której następuje sycylijska cytryna i słodka nuta czarnej porzeczki. Jest ona największą porównywalną nutą do Aventusa. Połączenie z późniejszym Sauvage jest również znacznie silniejsze i niemal natychmiastowe. Można przypuszczać, że Francois Demachy z domu Dior musiał czerpać ogromną inspirację z pracy Pierre’a Montale’a, kiedy komponował Sauvage dla Diora, zwłaszcza w konstrukcji podstawy. Widzę, gdzie owocowa prezentacja może z daleka wyczuć Aventusa, ale całkowity brak ananasa (lub umiejętności odróżnienia go od czarnej porzeczki) szybki zabija według mnie wszelkie poważne podobieństwo między Aventusem a Cedrat Boise. Środek mikstury wypełnia akord przydymionych białych kwiatów i przypraw kardamonowych, podczas gdy czarna porzeczka przechodzi do serca, do której dołącza nuta białej paczuli i jaśminowego hedione. Charakterystyczna szorstkość norlimbanolu, która jest łagodniejsza niż w Sauvage, ale zbliżona do pulsującego tonu, zapowiada podstawę, a także jeszcze bardziej oddala Cedrat Boise od Aventusa, zarówno pod względem jakości, jak i osobowości. Nuty białego piżma i cedru dopełniają całą kompozycję, a nuty skóry są łagodzone wanilią i rozświetlone odrobiną mchu dębowego, bez względu na to, jaka ilość jest obecnie dozwolona przez IFRA. Zasięg i czas misji są ogólnie łagodne, może nawet słabe jak na typową kompozycję Montale/Mancera, ale trwałość jest znakomita na poziomie ponad 12 godzin, zakładając, że nie stajesz się anosmiczny w stosunku do piżma lub syntetycznego karmawood. Jest to doskonały całoroczny uniwersalny aromat dla osób, które lubią ten klimat, więc noś go tam, gdzie chcesz, i może zrób z niego swój znak rozpoznawczy, jeśli jesteś osobą jednozapachową, jak wielu zrobiło z Christian Dior Sauvage. Ja osobiście mogę stwierdzić, że bardzo szybko bym się nim znudził, gdyby to był mój ulubiony signature scent, ponieważ ten styl jest już prawie ustandaryzowany.

Dużym słabym punktem Cedrat Boise w porównaniu bezpośrednio z Aventusem jest drapiący norlimbanol, chociaż nie tak intensywny jak ten, który można znaleźć w późniejszym Sauvage. Nadal daje Mancerze oczywistą syntetyczną jakość, którą Aventus znacznie lepiej ukrywa pod swoją domową ambrą. Po drugie, bez ananasa i wetywerii, jedynym prawdziwym ogniwem, które je łączy, jest białe kwiatowe serce, i to jest zbyt krótkie, ale dla nosów nie tak dobrze wyostrzonych, widzę, gdzie tkwi zamieszanie w ich rozróżnianiu. Szczerze mówiąc, nie sądzę też, aby Cedrat Boise został stworzony jako zabójca Aventusa, ponieważ marketing czegokolwiek w ten sposób prowadzi do porażki krytyków, którzy ogólnie przyjęli te perfumy. Wreszcie Mancera jest jednym z wielu aromatów, które Pierre Montale produkuje co roku we własnych domach, wykluczając jakąkolwiek koncepcję ukierunkowania na rynek innego zapachu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Aventus miał wtedy zaledwie rok i nie był jeszcze głośnym potworem, jakim stanie się później wśród społeczności perfumiarskiej. Faceci, którzy lubią wodę toaletową Dior Sauvage, ale uważają, że jest zbyt ostra, głośna lub przenikliwa, naprawdę powinni sprawdzić Cedrat Boise. A miłośnicy Aventus powinni dodać go do tego, ponieważ dyskonty często sprzedają ten designerski zapach, dzięki czemu można go kupić przy mniejszym ryzyku. Stare głowy prawdopodobnie znienawidzą kompozycję, ale rozczarowanie jest właściwie zasłużone, jeśli wolisz omszałą lub zwierzęcą męskość i zanurzasz się w pseudo-syntetycznej nowej niszy, bez uprzedniego przetestowania. Jestem zwolennikiem stylu owocowego, ostrego, cytrusowego, syntetycznego drewna (ku rozczarowaniu niektórych rówieśników), ponieważ dla mnie to powrót początku lat 2000. Zamiennik popularnego męskiego ducha i raczej alternatywa do siedzenia obok nich w większej kolekcji. To naprawdę niecodzienne głębokie cięcie kreacji, stworzonej bardziej dla kolekcjonera niż kogoś z mniejszą, bardziej pragmatyczną garderobą.