Równikowe pachnące drzewo

Kananga to równikowe drzewo charakteryzujące się się długimi liśćmi oraz żółtymi kwiatami, których płatki mają postać długich, smukłych języczków. Natomiast sama nazwa rośliny wskazuje na to, że jej podstawowym

walorem jest piękna woń. Kananga jest bardzo ciekawą rośliną a najciekawsze są jej kwiaty. Cenna i nieordynarna roślina jest z uprawiana z przeznaczeniem wykorzystania we współczesnej kosmetyce. Co trzeba o niej wiedzieć? Ojczyzną tej rośliny to Malezja, choć chwilowo z uprawą Kanangi pachnącej można się spotkać w wielu innych krajach równikowych.

Często nie uprawiana istnieje jako zwykłe drzewo, jednak najważniejszym pierwiastkiem drzewa są jego kwiaty. To właśnie z nich korzysta współczesna kosmetyka. Wartościowym składnikiem tych kwiatów są olejki lotne o przyjemnym, kwiatowym zapachu. Olejek ów jest stosowany bardzo często do produkcji perfum. Jest częstym dodatkiem do perfum o zapachu lawendy lub jaśminu.

Zapach Kanangi bajecznie pasuje również do perfum z zawartością róży. Niekiedy olejek kanangowy jest nadawany do dezodorantów, systematyczniej jednak wykorzystywany jest przez producentów najbardziej znanych marek perfum. Kananga pachnąca jest w dniu dzisiejszym powszechnie czczona m. in. na Filipinach, popularna istnieje również na terenie Indonezji. W tym kantonie jej kwiaty są ważnym bonusem do rytualnych tańców. Znany też jest w tamtych stronach jak napój, któego podstawowym składnikiem są świeże kwiaty tego cudownego drzewa.