Zapachy, które uszczęśliwiają

perfumy
Czy kiedykolwiek spryskałeś swój ulubiony zapach i od razu poczułeś się bardziej pozytywnie, albo zapaliłeś pięknie pachnącą świecę i poczułeś, jak znikają stresy dnia? Każdego dnia zapach odgrywa rolę w tym, jak doświadczamy otaczającego nas świata i wpływa na nasze samopoczucie.

Ale pomimo wielu anegdotycznych dowodów, niektórzy ludzie są sceptyczni wobec pojęcia aromaterapii lub używania zapachu jako środka manipulacji nastrojem.

Chociaż sceptycy mogą wierzyć, że wywołany zapachem polepszenie samopoczucia psychicznego jest niczym innym jak efektem placebo, badania wykazały, że związek między zapachem a emocjami jest bardzo realny. Przyjrzyjmy się nauce stojącej za poprawiającymi nastrój efektami zapachów i odkryjmy zapachy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy.

Chcesz wiedzieć więcej o zapachu i psychologii? Zajrzyj na naszego bloga na temat powiązania zapachu z pamięcią.
„Mapowanie nastroju” pokazuje, jak zapach wpływa na nastrój.
Naukowcy z firmy International Flavors and Fragrances Inc.. (IFF) włożył wiele lat badań w pomiar subiektywnego i fizjologicznego wpływu aromatu i zapachów na emocje. Opracowali metodę o nazwie Mood Mapping™, która pozwala wiarygodnie mierzyć nastrojowe skojarzenia aromatów, prosząc uczestników o głosowanie na temat odczuwania określonych zapachów. Badania wykazały, że podczas wdychania zapachów cytrusowych większość uczestników stwierdziła, że ​​czuli się „szczęśliwi i pobudzeni lub naładowani”, podczas gdy wanilia była powiązana z byciem „szczęśliwym, ale zrelaksowanym”.

Udowodniono, że kwiatowe zapachy poprawiają nastrój

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów, aby zbadać, jak zapachy wpływają na myśli i zachowanie . Jedno z badań prowadzonych przez Jeanette Haviland-Jones z Rutland University ilustrowało wpływ na zachowanie niewykrywalnych zapachów kwiatowych. W badaniu naukowcy perfumowali pokój klasycznymi kwiatowymi zapachami i poprosili uczestników o napisanie eseju o trzech wydarzeniach życiowych: jednym z przeszłości, jednym z teraźniejszości i jednym, które może wydarzyć się w przyszłości.

Innych uczestników poproszono o pisanie w pokojach perfumowanych pudrem dla dzieci lub bezzapachowym powietrzem. Eseje zostały zakodowane na podstawie liczby użytych w piśmie słów pozytywnych i negatywnych. Wyniki pokazały, że artykuły napisane w pachnącym kwiatami pokoju zawierały o 300% więcej pozytywnych słów niż te napisane w innych pokojach.

Druga część badania wymagała od uczestników pokierowania mimem w celu odtworzenia wspomnienia z dzieciństwa. Spośród uczestników w pokoju pachnącym kwiatami 74% podeszło do mima lub weszło z nim fizycznie w interakcję, podczas gdy tylko 15% uczestników z innych pokoi zrobiło to.

Wyniki badania sugerują, że zapachy kwiatowe działają jak manipulatory nastroju, promując interakcje społeczne i sprawiając, że czujesz się szczęśliwy. Następnym razem, gdy przyda ci się trochę doładowania, spróbuj spryskać swój ulubiony kwiatowy zapach, taki jak Chanel No. 5 lub Daisy od Marca Jacobsa.

Zapachy, które Cię uszczęśliwiają, są powiązane z Twoimi doświadczeniami.
To, jak zapach wpływa na nastrój, ma wiele wspólnego z twoimi wspomnieniami, co wyjaśnia, dlaczego niektóre zapachy wywołują silną reakcję emocjonalną. Na przykład, kiedy wąchasz określone perfumy, możesz natychmiast przenieść się z powrotem do konkretnej chwili spędzonej z ukochaną osobą, która kiedyś nosił ten zapach, na przykład z rodzicem lub partnerem.

Te chwile nostalgii pojawiają się, ponieważ nasza reakcja węchowa jest bezpośrednio połączona z układem limbicznym, emocjonalnym centrum naszego mózgu. W układzie limbicznym przetwarzane są emocje i wspomnienia, a także percepcja zapachu. Jeśli zapach deszczu lub zapach morza kiedykolwiek przeniósł Cię z powrotem w inne miejsce i czas, zrozumiesz, jak blisko Twój zmysł węchu jest powiązany z siłą skojarzeń.

Zapachy poprawiające nastrój, które powinieneś wypróbować samodzielnie. Teraz, gdy wiesz więcej o tym, jak zapach wpływa na nastrój, prawdopodobnie zastanawiasz się, które zapachy sprawią, że poczujesz się szczęśliwy. Aby poprawić samopoczucie, poparte nauką, wypróbuj je.

Cytrus

Zapachy cytrusowe są często wymieniane jako jedne z najprzyjemniejszych zapachów i wykazano, że dodają energii i zmniejszają stres. To doskonała wiadomość dla miłośników perfum, ponieważ zapachy cytrusowe są często wykorzystywane w górnych nutach Twoich ulubionych zapachów. Popularne zapachy cytrusowe to cytryna, limonka, pomarańcza, bergamotka, yuzu i grejpfrut.

Perfumy do wypróbowania:
No. 1 Bergamot Tea Leaf Sandalwood od Rosendo Mateu — ten drzewny, aromatyczny zapach zawiera górne nuty limonki, bergamotki i zielonej mandarynki dla wzmocnienia cytrusów.

Lime Basil & Mandarin od Jo Malone — ten kultowy zapach Jo Malone ma nuty bergamotki, limonki i mandarynki, które zapewniają pięknie świeży zapach.

Bergamote & Rose Sauvage by 100 Bon — Ten całkowicie naturalny, kwiatowy zapach zielony zawiera nuty werbeny cytrynowej i cytryny, z kwiatowymi nutami serca róży, geranium i kwiatu wiśni.

Mięta pieprzowa

Naturalny olejek z mięty pieprzowej może poprawić nastrój i pobudzić. W perfumach potrzebujesz tylko odrobiny mięty, aby uzyskać zapach, który jest orzeźwiający, ale nie przytłaczający.

Perfumy do wypróbowania:
Eros od Versace — ten męski zapach jest świeży, drzewny i lekko orientalny z orzeźwiającymi nutami mięty, zielonego jabłka i cytryny połączonymi z ciepłymi nutami serca tonki i nutami bazy wanilii i cedru.

Beach Hut Man od Amouage — ten drzewny, aromatyczny zapach dla mężczyzn ma świeże nuty głowy mięty i kwiatu pomarańczy, środkowe nuty mchu i bluszczu oraz nuty bazy paczuli i mirry.

Mentha Religiosa od Roos And Roos — Ten unisex zapach łączy górne nuty bergamotki i środkową nutę mięty, więc znajduje się na liście zapachów poprawiających nastrój.

Sosna i Cedr

Badania wykazały, że leśne zapachy, takie jak sosna, jodła i drzewo cedrowe, działają kojąco i łagodzą stres. Podkręć swój nastrój drzewnym zapachem, który przeniesie Cię z powrotem do natury.

Perfumy do wypróbowania:
Eau De Cedre od Armani — ten luksusowy zapach dla mężczyzn łączy w sobie nuty olejku cytrynowego, włoskiej bergamotki i cedru, tworząc najlepszy zapach poprawiający nastrój.

Cedarise by Hermetica — ten unisex zapach ma górne nuty cedru, cyprysu i piżma, które łączą się, tworząc rezonujący zapach ciemnego lasu.

Cypress Shade od The House Of Oud — te kwiatowe zielone perfumy dla kobiet i mężczyzn łączą nuty cytrusowe, miętowe i cedrowe, tworząc mocną dawkę poprawiającego nastrój zapachu. Czy to najlepsze z zapachów, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy?