Zmienione drzewo genealogiczne Leonarda Da Vinci

Mona Lisa
Według historyków sztuki w pobliżu Vinci nadal mieszkają niektórzy krewni renesansowego artysty.

Rozległa przeróbka drzewa genealogicznego Leonarda da Vinci łączy nieprzerwaną linię męską, która rozciąga się od dziadka artysty do 14 żyjących potomków – 690-letni okres obejmujący 21 pokoleń.

Nowe badanie, opublikowane w Human Evolution, dodaje znacznej jasności do drzewa genealogicznego Da Vinci, w projekcie, który rozpoczął się na początku lat 70. XX wieku. Autorzy nowego artykułu, historycy sztuki Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato, twierdzą, że ich odkrycia zostaną teraz porównane z danymi genetycznymi należącymi do żyjących i zmarłych członków rodziny Leonarda da Vinci. Autorzy twierdzą, że nadchodzące badanie DNA może rzucić nowe światło na samego człowieka.

Słynny renesansowy artysta, architekt i wynalazca nigdy nie miał własnych dzieci, ale Leonardo miał co najmniej 22 przyrodnich braci, ponieważ urodził się z nieprawego łoża. Nowo udostępnione dokumenty historyczne i źródła pozwoliły Vezzosiemu i Sabato prześledzić męską linię aż do praprapradziadka Leonarda, Michele (pierwsze pokolenie), który urodził się w 1331 roku. Sam Leonardo, z szóstego pokolenia, urodził się 15 kwietnia 1452 i słynie z takich dzieł jak Mona Lisa, Ostatnia Wieczerza i Człowiek witruwiański.
kolaż Leonardo da Vinci
Nowo zaktualizowane drzewo genealogiczne składa się z pięciu głównych gałęzi, które naukowcy śledzą od ojca Leonarda, Ser Piero, i przyrodniego brata Domenico. Zespół udokumentował ciągłą linię męską, która obejmuje 21 pokoleń i obejmuje 14 żyjących potomków — z których najmłodszy ma zaledwie 1 rok. Z tych 14 tylko jeden był wcześniej znany zespołowi.

Pięć lat temu ten sam zespół zidentyfikował 35 żyjących krewnych Leonarda, w tym niektórych z linii żeńskiej, ale według Guardiana byli oni w większości pośrednimi. Wieloletni projekt angażuje m.in. Museo Ideale Leonardo Da Vinci, Leonardo da Vinci Heritage Association, Instytut J. Craiga Ventera w La Jolla w Kalifornii.

Nowe badania przygotowują teraz grunt pod analizę genetyczną dotyczącą chromosomu Y, który jest przekazywany wyłącznie potomkom płci męskiej.
ostatnia wieczerza Leonardo da Vinci
„Podobnie jak nazwisko, męska dziedziczność łączy historię rejestrów z historią biologiczną w odrębnych liniach” – czytamy w streszczeniu badania. „Dzięki temu dzisiejszą genealogię, która obejmuje prawie siedemset lat, można wykorzystać do weryfikacji za pomocą najbardziej innowacyjnych technologii biologii molekularnej nieprzerwanego przekazywania chromosomu Y (przez żyjących potomków i starożytne grobowce, nawet jeśli z niewielkimi zmianami spowodowanymi czasem) w celu potwierdzenia odzyskania znacznika Y Leonarda.”

Co ciekawe, odzyskanie i potwierdzenie chromosomu Y Leonarda może ujawnić nowe spojrzenie na pochodzenie geograficzne jego rodziny, zdrowie genetyczne, a być może nawet obecność synestezji. Teoretycznie dane biologiczne Da Vinci mogą również pomóc w weryfikacji autentyczności jego dzieł.

Leonardo został pochowany we Francji w 1519 roku, ale obecna lokalizacja jego szczątków jest niepewna. DNA jego żyjących krewnych zostanie przeanalizowane w nadchodzących miesiącach, co może doprowadzić do nowych spostrzeżeń na temat słynnego artysty i jego rodziny.